Zpětná vazba je velice důležitá součást práce jakéhokoliv tvůrce. V Uniferu to dobře známe, ať jde o feedback mezi kolegy, nebo od klienta. Někdy je ale složité danou myšlenku nebo postřeh popsat. Naštěstí můžeme využít hned několik užitečných nástrojů, které nám to usnadňují. Právě kvalitní feedback totiž může vás i tvůrce posunout tím správným směrem. Zkuste i vy některý z programů, které jsme za vás vyzkoušeli.

Obsah

Co lze při feedbacku zjistit

Dobrá zpětná vazba na jakoukoliv práci, ať jde o grafický návrh banneru, wireframe webu nebo koncept komunikační strategie, má vždy pozitivní vliv na projekt. I když její obsah může znít negativně. 

  • Odhalí nesprávný postup při řešení problému,
  • nastíní nové způsoby řešení problému,
  • upřesní směr projektu,
  • utuží vztahy mezi tvůrcem a posuzovatelem.

Jak dávat zpětnou vazbu

V první řadě se podívejme, jak dávat zpětnou vazbu správně. Pravidelnost komunikace  je klíč k úspěchu. Ať už se jedná o pozitivní nebo negativní zpětnou vazbu, pravidelný feedback by měl být součástí každého projektu, jestli má být úspěšný.

  • Buďte konkrétní. S tím vám může pomoci následující výběr nástrojů, díky kterým pro vás bude feedback snadnější. Nezapomeňte se také ujistit, že jste se s osobou, se kterou spolupracujete, dobře pochopili.
  • Nenechávejte si nic pro sebe. Pokud máte jasnou představu, nenechte člověka naproti sobě hádat. Máte konkrétní nápad? Vyslovte ho rovnou. Nejste s něčím spokojeni? Řekněte to dřív, než bude pozdě. Čas stojí peníze, buďte efektivní.
  • Myslete do budoucna. Jaký vliv bude mít váš feedback na projekt? Posune ho dopředu, nebo tím jen zbrzdíte celé dění? Jsouvaše poznámky relevantní?
  • Nepřehánějte to. Kdy se feedback stává otravným? Když se připomínkuje příliš často nebo po částech a nelze to předvídat. Nebo když připomínky z posledního feedbacku ještě nejsou zapracované. Platí pravidlo “všeho s mírou”.

Užitečné nástroje pro feedbackování

Dnešní doba přináší spoustu šikovných nástrojů, které usnadní proces feedbackování. Vaše zpětná vazba díky nim bude daleko srozumitelnější. Vyzkoušeli jsme proto několik z těch, které můžete začít používat už teď.

Lightshot

Jedná se o jeden z nejrychlejších nástrojů pro tvorbu screenshotu (snímku obrazovky nebo její části) a jeho úpravy. Jsou ke stažení verze pro Mac i pro Windows. Nástroj aktivujete stisknutím klávesy PrintScreen (na klávesnici bývá vpravo nahoře a někdy se skrývá pod zkratkou – např. PrtSc). Máte možnost na screenshot kreslit, psát a sdílet ho. Stačí jen vybrat oblast, přidat značky a poznámky a předat dál.

LightShot

Výstřižek a skica (Windows)

Uživatelé Windowsů mohou pracovat s klávesovou zkratkou Shift + Win + S. Podobně jako tlačítko PrintScreen, udělá snímek obrazovky, který můžete buď rovnou odeslat, nebo upravit v programu Výstřižek a skica. Oproti programu Lightshot mu chybí například možnost vpisovat text.

Používáte už tyto aplikace pro efektivnější práci (nejen) z domova?

Výstřižek a skica

Adobe Acrobat

S programem od Adobe můžete snadno komentovat a poznámkovat dokument již při jeho procházení přímo v dokumentu. Otevřete si zaslaný PDF soubor a z nabídky vpravo vyberte poznámky. Do dokumentu pak můžete vkládat textové bubliny, zvýrazňovat nebo třeba škrtat.

Adobe Acrobat

Google Disk

Možnost komentování přímo v dokumentu mají i aplikace od Googlu. Můžete označovat přímo místo, ke kterému se váš komentář vztahuje.

Google Disk

XD

Dostal se k vám soubor s příponou .xd? Pravděpodobně se jedná o dokument vytvořený v Adobe XD, který se používá například pro tvorbu webového wireframu nebo grafiky. Komentování tady funguje podobně jako u většiny dalších Adobe aplikací.

Jamboard

Další šikovná aplikace z rodiny Google je Jamboard. Jedná se o digitální interaktivní tabuli, kterou můžete použít pro online spolupráci s využitím Google Workspace. Můžete do něj vložit zaslaný výstup a pak přes něj kreslit, psát nebo zvýrazňovat.

Začíná to u zadání

Chcete si ušetřit spoustu času a mentální energie? Sdělte toho co nejvíce už na začátku projektu. Protože jestli je něco lepší než dobře zdokumentovaný feedback, je to nemít žádné zásadní připomínky. I tak ale v rámci připomínkové fáze dejte alespoň vědět, že je vše podle plánu a vašich představ.

Ať už si při feedbacku pomáháte jakýmkoliv způsobem, myslete vždy na prospěch cíle projektu, kterého chcete dosáhnout. Feedback musí mít smysl. Poslechněte si také argumenty druhé strany a zvažte je. A nakonec sledujte pokrok.

A na závěr jedna zajímavost k názvosloví. Můžete se totiž setkat i s výrazem feedforward (dopředná vazba). Ta předpokládá, že se feedback ve skutečnosti orientuje na pohyb kupředu.