V detailech je síla. Proto byste měli věnovat pozornost rychlosti načítání vašeho webu. I když jde jen o zlomky sekund. Lidé jsou totiž čím dál více netrpěliví a chtějí dostat hledaný obsah co nejdříve. Proto i tento úvodní popis by nejspíš řada z vás nejraději přeskočila, aby se dostala k jádru článku.

Obsah

Co je AMP

Tématem je tentokrát webový komponent AMP stojící za Accelerated Mobile Pages, tedy akcelerované mobilní stránky. Je zřejmé, že přispívá ke spokojenosti uživatelů, kteří navštěvují weby na smartphonech nebo tabletech. Při vyhledávání například přes Google je poznáte podle kruhové ikonky s bleskem zobrazené vedle výsledku hledání.

Jaké jsou výhody AMP? Jednoznačně je to rychlost. Pokud je AMP dobře nastavené, může se stránka zobrazit za méně než desetinu sekundy, čili v podstatě okamžitě. Nejvíce pak tento nástroj využijí provozovatelé stránek, u kterých má obsah a pozice ve vyhledávačích přednost před designem. Jsou to třeba blogy nebo stránky založené na zveřejňování novinek. Použít se dá ale všude. A jistě také potěší, že coby open source platforma je jeho implementace zdarma.

Najdou se však i nevýhody, na které je potřeba brát zřetel. Pokud chceme využít plný potenciál AMP, musíme jej umístit do tzv. AMP Cache. V důsledku toho URL vaší stránky vypadá například https://www.google.com/amp/s/…, a uživatel tedy nepřijde přímo na vaši stránku, ale na tuto cache. A to se projeví třeba při analýze návštěvnosti, což se ovšem dá vyřešit. Pak je tu již zmíněné omezení designových prvků a funkčnosti. AMP kupříkladu zakazuje vlastní javascripty a CSS musí mít maximálě 50 kB. Z výše uvedených důvodů je potřeba si už od začátku tvorby webu udělat jasno, jestli se AMP použije, a přizpůsobit tomu grafiku.

Služby podporující AMP

Smůlu mají zatím ti uživatelé, kteří nepoužívají platformy, jež jsou s AMP kompatibilní. K rychle se načítajícím stránkám vás zatím přivedou tyto služby:

1) Google: Výsledky vyhledávání
2) Google: News OneBox
3) Google: Navrhované články v novém okně mobilního Chromu
4) LinkedIn: Články v mobilní aplikaci
5) Pinterest: Odkazy v mobilní aplikaci
6) Twitter: Moments v mobilní aplikaci
7) Bing: Výsledky vyhledávání