Jaká barva nejlépe vyjádří vaši značku? Mělo by vaše logo být luxusně zlaté, nebo raději uměřené šedé? Jaký chcete svou značkou udělat na lidi první dojem o vaší firmě? Když si někdo vybírá auto podle barvy, ostatním často cukají koutky a klepou si na čelo. Ale když jde o branding, volba vhodné barvy je důležitá. Co o jednotlivých barvách brandů říká lidská psychika? Čtěte dál a dozvíte se to.
Obsah
Individualita ve vnímání barev
Každý z nás připisuje jednotlivým barvám různé přívlastky. Kromě osobních zkušeností a vzpomínek existuje několik dalších faktorů, kde se projevuje odlišné vnímání barev. Rozdíly lze hledat např. u pohlaví nebo u sociokulturních elementů v zemích, ve kterých firma působí. Jinak vnímají černou barvu v afrických a v evropských státech. Získané poznatky pak mohou být klíčem ve výběru barevných palet a barev samotných nejen pro grafický design, ale i pro brand marketing.
Rozdíly a shody ve vnímání barev mezi ženami a muži
Oblíbeností barev se zajímal Joe Hallock, který provedl v r. 2003 výzkum mezi 232 muži a ženami z 22 různých zemí. Z výzkumu vyšla modrá barva jako nejoblíbenější – u 57 % z dotázaných mužů a u 35 % z dotázaných žen.
Následně se výzkum věnoval nejméně oblíbené barvě, kde se na 1. místě objevila u 27 % mužů hnědá barva a u žen to byla oranžová z 33 %. V grafech je dále možno sledovat zajímavou okolnost týkající se fialové barvy, která se nestala oblíbenou žádného muže, ale 23 % žen si ji zvolilo jako tu nejoblíbenější. Mezi všemi respondenty panovala shoda i u nejvíce „levné“ barvy, tedy oranžové. Lze pozorovat i podobnost ve vnímání nejméně oblíbených barev jako i těch „nejlevnějších“.
Kromě výzkumu oblíbenosti barev se Hallock věnoval i mnoha dalším experimentům. Podle jeho zjištění např. ženy preferují více jemné barevné odstíny, zatímco muži ty syté a výraznější. Muži vnímají víc pozitivně achromatické barvy. Mezi ty řadíme bílou, černou a odstíny šedé.
Co se týká odstínů barev, tak zde ze studie vyplývá, že muži obecně vnímají odstíny barev daleko jednodušeji než ženy. Tedy co je pro ženu limetkově zelená, nebo v jiném případě mátově zelená, je pro muže prostě zelená. S těmito situacemi se setkáváme v běžném životě.
Pro branding z nich vyplývá několik významných poznatků o cílovém segmentu zákazníků. Ukažme si to na příkladu: Máme firmu vyrábějící záclony, ubrusy a podobný sortiment. Tato firma cílí primárně na ženy, a tak se nemusí bát při pojmenovávání produktů používat velmi specifické barevné odstíny.
Sociokulturní rozdíly ve vnímání barev
V brand marketingu a grafickém designu je důležité věnovat pozornost barvám, jež v různých kulturách symbolizují bolest a smrt a vyvolávají negativní emoce či strach. Například modrá – v evropských kulturách symbolizuje harmonii a stabilitu, ale v arabských zemích symbolizuje smrt.
Je tedy vhodné dbát na tyto rozdíly zejména u firem s mezinárodní působností, u kterých je také pak možné zvolit různé podoby obsahové strategie. Je potřeba zvážit, jak moc univerzální brand vytvořit, aby nemuselo docházet k častému rebrandingu a subbrandingu.
Přečtěte si také, jak z každé akce vytěžit maximum obsahu pro podporu brandu.
Význam jednotlivých barev v brandingu
A teď se podíváme na to, jaké obecně vnímané významy jednotlivým barvám připisujeme. Při pohledu na barevně rozčleněná loga níže si tak můžete ověřit, jak moc pro vás obecné pravdy platí a kde se třeba neshodujete.
Černá barva – barva mnoha podob
Černá barva je na jednu stranu barvou elegance, luxusu, sofistikovanosti a evokuje pocit stability. Z tohoto důvodu ji často můžeme vidět u prémiových módních značek, ale také u některých technologických gigantů.
Na druhou stranu, černou barvu také můžeme vnímat negativně, a to jako symbol hrozby, zla, autoritářství, moci, smutku nebo smrti. Na některé zákazníky tak v rámci firemní identity tato barva nemusí působit pozitivně. Jsou ale také odvětví, ke kterým černá barva patří naprosto přirozeně. Třeba produkce kávy – černá (či hnědá) barva připomíná kávová zrna a spojujeme si ji i s čichovými a chuťovými vjemy.
Bílá moderní vila, ale i bílý nemocniční plášť
Barva, jež symbolizuje čistotu, nevinnost, neutrálnost, ale také luxus. Opticky zvětšuje prostory (moderní stavby), ale také působí až dojmem prázdnoty. V brandingu ji využíváme zejména pro luxusní sortiment. Vnímáme ji i jako barvu sterilního prostředí, například v nemocnicích, když vidíme doktora oblečeného v plášti.
Modrá je dobrá
Modrá je jedna z nejoblíbenějších barev. Asociujeme si ji s důvěryhodností, kvalitou, harmonií a stabilitou. Modrá také působí bezpečně a uklidňuje.
Mezi brandy ji můžeme spatřit u bank, cestovních kanceláří, zdravotnických zařízení, ale také na sociálních sítích. Díky jejím psychologickým vlivům je i častou barvou politických stran. Tmavě modré odstíny (royal blue) působí prémiově a luxusně, a tak ji nalezneme například u prémiových značek oblečení nebo u investičních společností.
Červená – stát nebo nakupovat
Červenou barvu obecně vnímáme jako tu nejintenzivnější. Tato barva v nás vyvolává dravost, akci, energii, vášnivé emoce, pocity lásky, ale i hněv či agresi. Je často využívána ve filmech, v adrenalinových scénách nebo scénách vyvolávajících strach.
V rámci brandingu se nejhojněji vyskytuje při výprodejích na nápisech „sleva“ nebo „akce“, dále jako zvýraznění call-to-action prvků nebo se obecně využívá jako impulsní barva. Často ji vidíme v restauracích nebo fast-foodech v kombinaci se žlutou, jelikož toto spojení podporuje chuť k jídlu. Jak již bylo zmíněno, tak červená také evokuje strach, a proto není radno ji v brandingu využívat v příliš často.
Zelená, jste v bezpečí/relaxujte
Barva, která symbolizuje harmonii, pocit bezpečí i to, co lze provést (zelená barva na semaforu – můžeme jet, zeleně svítící kontrolka – všechno je v pořádku). Zároveň se jedná o barvu běžně se vyskytující v přírodě, a tak je zřejmé, že se tato barva v rámci firemní identity vyskytuje u přírodních (příp. i eco-friendly) produktů, zdravotnických produktů, ale také u relaxačních služeb.
Žlutá – optimismus i opatrnost
Optimistická barva, která evokuje radost, štěstí a podtrhuje důvěru. Na druhou stranu je to častá barva v energetickém odvětví – jako výstražná barva, barva označení elektřiny. V rámci brandingu je často spojena se stavební technikou či se značkami pokrmů, fastfoody nebo s hračkářstvími. Pro dobrou čitelnost je důležité ve firemní identitě zachovat dostatečný kontrast mezi užitím žluté a jiné barvy.
Šedá, nadčasovost technologie
Šedou barvu mají často produkty Apple. Symbolizují praktičnost, neutralitu, nadčasový design. Velmi praktická barva, jejíž užití může působit až nudně a bez nápadu. Ale když se dobře aplikuje, výsledek může být impozantní.
Zlatá – luxus nebo kýč?
Zlaté barvy může být někdy až moc. Nahlížíme pak na podobný sortiment úplně jinak, něž když tato barva pouze podtrhuje filozofii značky nebo tvoří detaily firemní identity. I na pozlaceném talíři nebo hrníčku, který mají naši prarodiče v kuchyni, nenajdeme zlatý pruh, ale pouze detailní proužek. Kvůli použití zlaté barvy ve větším množství může naše značka působit snobsky, až arogantně. Nad použitím zlaté barvy v brandu a její kombinací s dalšími barvami je proto potřeba hodně přemýšlet.
Fialová kráva
Fialová barva je využívána u značek luxusních produktů a nalezneme ji primárně v kosmetice, jelikož se jedná o oblíbenou barvu žen. Fialovou často spojujeme s kreativitou, ale také s tajemnem. Velmi typické je použití fialové barvy u čokolád Milka kvůli symbolice jemnosti.