GIF vytvořil v roce 1987 americký počítačový vědec Steve Wilhite v technologické společnosti CompuServe. Původně měl urychlit stahování velkých obrázků a nahradit černobílý formát pro stahování souborů barevným formátem. Společně s černobílými soubory XBM byl tak GIF prvním obrazovým formátem, který se objevoval na webových stránkách. Postupně se formát GIF vyvinul a začal nabízet více animačních funkcí. Dnes se často využívá na sociálních sítích jako nástroj humoru, ale i na webových stránkách k upoutání pozornosti. Přečtěte si, jak GIFy fungují.

Obsah

Co je to GIF

GIF je zkratka pro Graphics Interchange Format a jde o formát původně určený pro jednoduché statické obrázky. Později se přidala možnost GIFy animovat, tak začaly vznikat série obrázků nebo videí beze zvuku, které se mohou nepřetržitě opakovat ve smyčce. 

Formát GIF podporuje až 8 bitů na pixel pro každý obrázek a umožňuje, aby jeden soubor obrázku odkazoval na paletu až 256 různých barev

GIFy v dnešní podobě

Lidé na internetu se chtějí především bavit a GIFy jsou skvělým způsobem, jak do komunikace (soukromé i ve skupinách) vnést humor a vizuálně zaujmout. Navíc dobře zvolený GIF mnohdy předá více, než zpráva nebo klasický emotikon.

Kromě toho: 

 • GIF dokáže zachytit okamžik v čase, ale také vyjádřit emoce a pohyb. 
 • Můžete ho snadněji sdílet – To zvyšuje pravděpodobnost sdílení na sociálních sítích. 
 • Je univerzálnější – GIF můžete využít snad úplně všude, od vyjádření emocí po reakci a vyprávění příběhů.
 • Je to sranda – kromě toho, že pomocí GIFů můžete vyjadřovat emoce, můžete také svým online interakcím dodat osobitý nádech.

 

K čemu se soubory GIF používají

GIF můžete použít do webové grafiky a ilustrací. GIF soubory se zobrazují pouze s omezeným počtem barev, takže nejsou vhodné pro uchovávání kvalitních fotografií. Soubory GIF jsou často využívány i pro pobavení na sociálních sítích. 

TIP na čtení: 7 důvodů, proč zahrnout do firemní strategie video

Kde dnes využívat GIFy 

Pomocí GIFů můžete také zvýšit zapojení vašeho publika. Je totiž větší pravděpodobnost, že si někdo všimne GIFů a bude je sdílet, než běžnou fotografii. GIFy také můžete využít k tomu, aby si lidé zapamatovali vaši značku – použijte je k prezentaci vašich produktů, vašich zaměstnanců nebo vymyslete něco originálního a vtipného.  

V profesionálním světě se dnes více využívají jiné formáty, jako je například Lottie Files. Tento formát se načítá mnohem rychleji než GIF, je snadno přizpůsobitelný a i jeho pohyby jsou mnohem lepší. Soubory Lottie umožňují vytvářet také složitější a propracovanější animacejsou vektorové, což znamená, že je můžete zvětšovat nebo zmenšovat bez ztráty kvality.

Věděli jste, že… 

existují různé názory, jak by se GIF měl vyslovovat? Někteří tvrdí, že se vyslovuje s tvrdým G (jako ve slově gift), jiní lobují za měkké (jako ve slově jiffy). Oxfordský slovník angličtiny akceptuje obě varianty.

Výhody a nevýhody GIF formát

Výhody: 

 • Velká kompatibilita mezi prohlížeči 
 • Umožňuje transparentní pořadí
 • Poměrně jednoduchá tvorba i například pomocí online nástrojů
 • Podporuje animaci a loop

Nevýhody:

 • Omezená barevná paleta – maximálně 256 barev
 • Velká velikost
 • Nevhodný pro vysoké rozlišení

Jak vytvořit vlastní GIF

Tvorba GIFů je nejen jednoduchá, ale i zábavná a kreativní. Tvořit GIFy se můžete jednoduše naučit pomocí těchto nástrojů: 

GIPHY

Jeden z nejoblíbenějších nástrojů pro tvorbu GIFů s uživatelsky přívětivým rozhraním a širokou škálou funkcí. 

EZGIF

Umožňuje vytvářet GIFy z obrázků, videí nebo webové kamery, do kterých můžete přidat i text nebo filtry. 

MAKEAGIF

Vestavěný editor umožňuje ořezávat, měnit velikost a upravovat rychlost GIFu. 

GIFMAKER.ME

Speciálně navržen pro vytváření GIFů z videí nahraných na YouTube nebo Vimeo, čímž se liší od ostatních dostupných nástrojů. 

Pokud chcete vytvářet GIFy na mobilu, zkuste aplikaci GIPHY

5 tipů pro tvorbu GIFů

 1. Používejte vysoce kvalitní obrázky nebo videa. Čím kvalitnější je zdrojový materiál, tím kvalitnější bude výsledek. 
 2. Dělejte GIFy krátké a výstižné, neměly by být delší než 15 sekund (některé nástroje jsou takto časově omezeny). 
 3. Používejte stálou snímkovou frekvenci, aby GIF vypadal plynule. 
 4. Přidávejte ke GIFům texty nebo popisky, může to pomoci doplnit kontext humoru. 
 5. Nebojte se filtrů a efektů, aby vaše GIFy byly co nejpoutavější a nejoriginálnější.