Je jedním z nejúčinnějších marketingových nástrojů a jeho popularita jenom roste. Dokáže udržet nejvíce pozornosti a vzbudit emoce. Vysvětluje, prodává, zajímá. U 51 % lidí je větší pravděpodobnost, že ho budou sdílet s přáteli než jiný typ obsahu. O čem je řeč? O králi obsahu – videu. Podívejte se na (nejen) 7 důvodů, proč video zahrnout do vaší firemní strategie. S užitečným checklistem na konci.

Obsah

Co je to video marketing?

Video marketing je v dnešní době nedílnou součástí snad každé agentury nebo firmy. Jde o moderní formu online reklamy s cílem zaujmout pomocí videa a udržet pozornost co nejvíce uživatelů. 

Videa mohou vysvětlovat, prezentovat nebo propagovat značku, konkrétní výrobek, službu nebo novou technologii. V marketingu se v souvislosti s videem můžete setkat také s pojmem rich content. Což je obsah, který vzniká za účelem atakovat smysly uživatelů na internetu právě například formou videa

Proč je video silným propagačním formátem

Stačí se podívat na současnou moderní dobu, společnost, její trendy a odpověď je více než jasná. Dnešní doba je interaktivní. To znamená, že lidé požadují rychlé, jasné a zajímavé dodání informací. Což video splňuje. Navíc většina lidí dává přednost audiovizuálnímu obsahu před čtením textu. 

Díky firemnímu videu si uživatelé a potenciální klienti také mohou vytvořit ucelenější a reálnější obraz o vás, vaší firmě, produktu nebo službě. Zajímavá data, která potvrzují sílu videa, každoročně přináší State of Video Marketing Survey. Ta nejnovější z roku 2023 říkají, že video lépe než jiné formáty vytváří emocionální pouto s divákem. I proto je u 51 % lidí větší pravděpodobnost, že ho budou sdílet s přáteli než jiný typ obsahu.

Jaké druhy videa existují

  • Prezentační video – nebo také promo video, má za úkol představit vaši firmu, službu nebo produkt. A to formou živého videa, animace, nebo kombinací obojího. 
  • Produktové video – klade si za cíl zaujmout potenciálního zákazníka a přesvědčit ho k prodeji. Opět je možné zvolit hrané, animované, nebo kombinované video.
  • Animace – tvorba animovaného videa (2D i 3D) je někdy ten nejefektivnější způsob, jak divákům popsat to, co chcete sdělit. 
  • Video z akce – má vyzdvihnout ty nejzajímavější momenty z vaší akce nebo konference, zachytit atmosféru a podpořit brand. 
  • Mnoho dalších – oblíbené, a čím dál častěji využívané, jsou i kratší formáty na sociální sítě v podobě reels, rozhovory, medailonky nebo natáčení dronem. 

Chápeme, že tvorba takových videí může být znalostně i časově náročná. Proto se je nebojte svěřit do rukou profesionálů

 

CHCETE POMOCI S PROJEKTEM?
KONTAKTUJTE NÁS

Jaký formát videa zvolit

Než specialisté zvolí správný formát videa, musíte se hned na začátku rozhodnout, kam chcete video umístit. Možností je několik – webové stránky, sociální sítě, YouTube nebo třeba živé události, jako jsou například konference nebo přednášky. 

Na základě toho se pak určí, jaký formát a jakou stopáž videa zvolit. Tyto informace se stanovují hned na začátku, protože se díky nim snadněji přizpůsobí varianty scénářů a jednotlivé výstupy. 

Pokud si necháte videa vytvořit u nás, standardně je dodáváme ve formátu 16:9. Na sociální sítě pak buď 1:1, 4:5, nebo 9:16. Záleží, zda potřebujete video ve Full HD, nebo 4K formátu

Profesionální video si žádá profesionální techniku

Pokud to s vytvářením videí myslíte opravdu vážně a chcete získat skvěle reprezentující výsledek, bez profesionální techniky se neobejdete. Myslete na to, že video nahrané na mobil nebude nikdy vykazovat takovou kvalitu, jako video vytvořené profesionály pomocí kamery, správného osvětlení a ozvučení. 

Jak video vzniká

V naší produkci proces tvorby videa začíná osobním setkáním, na kterém si řekneme, co od videa očekáváte a jaké jsou vaše požadavky. Následné kroky rozdělujeme do 3 fází

#1 Preprodukce

V této fázi se vymýšlí koncept videa. Jakmile je koncept hotový, specialista si ujasní, jak bude tento proces náročný a co všechno k tvorbě videa bude potřebovat. Následně přichází na řadu vytvoření scénáře a storyboardu. Ty koncept rozpracovávají do větších detailů. 

Scénář tvoříme na základě vstupního briefu nebo námětu. Stavíme ho na počáteční myšlence, dáváme dohromady inspiraci, styl komunikace značky a přemýšlíme nad zvukovou a obrazovou částí. Ty se v případě technického scénáře píšou do dvou sloupců vedle sebe. Ve scénáři se také navrhují texty, a to jak psané, tak mluvené. Než se pustíme do další fáze, výsledné výstupy konzultujeme a schvalujeme s klientem

Storyboard Brain 4 Industry

#2 Produkce

Druhou fází už je samotná produkce, neboli natáčení videa. V natáčecí den musí být připravené veškeré vybavení, rekvizity, osvětlení a případní herci. Natáčení se řídí předem připraveným scénářem.

#3 Postprodukce

Do postprodukční fáze spadá střih videa, úprava a poskládání jednotlivých záběrů za sebe tak, aby dávaly smysl. První verzi videa se říká hrubý střih, který klientovi posíláme na schválení. Ten můžeme následně obohatit o animaci nebo různé efekty. Po schválení klient dostává výsledné video

Kam všude video umístit

Možností, kam výsledné video umístit, je mnoho. Nejčastěji se videa přidávají na webové stránky. A to buď rovnou na domovskou stránku, nebo na podstránku v prvním levelu vyhledávání. Můžete ho umístit i na pracovní portály nebo náborovou webovou stránku

V dnešní době je standardem videa přidávat i na sociální sítě, jako je Facebook, Instagram, YouTube nebo TikTok. Instagram dokonce pomocí Reels zvyšuje váš dosah, takže to doporučujeme využít. 

Video můžete využít také na konferencích a veletrzích, kde mohou posloužit jako dobrý propagační materiál. 

Proč video zahrnout do vaší strategie

#1 Uživatele ho milují

Video je na internetu nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším formátem. Lidé ho dokonce aktivně vyhledávají a podle statistik preferují ho před textovým obsahem. O to víc v dnešní době, kdy většina lidí k brouzdání na internetu používá telefon.

#2 Miluje ho i Google

Videa pomáhají zvýšit dobu, kterou uživatelé na vašem webu stráví. Delší návštěva totiž znamená probouzení důvěry uživatele, čehož si Google rozhodně všimne. Vyhodnotí váš web jako kvalitní obsah a posune vás ve vyhledávání nahoru.

#3 Přináší ROI

Zkratka ROI vychází z anglického Return on Investment a česky znamená návratnost investice. To znamená, že když investujete do kvalitního videa, vaše investice se vám téměř vždy vrátí. A to dokonce několikanásobně.

#4 Přesvědčuje k nákupu

Video silně přesvědčuje k nákupu, protože současně s předáváním informací buduje i důvěru ve značku, vzbuzuje emoce a celkově na brand vrhá pozitivní světlo

#5 Zlepšuje SEO

Pokud váš web bude disponovat kvalitním video obsahem, pravděpodobně se na něj proklikne více lidí. Google navíc v poslední době takové webové stránky upřednostňuje. Proto je důležité k videím vždy přidávat i klíčová slova, popisek, titulek apod. 

#6 S jeho pomocí vysvětlíte cokoliv

Ať už chcete zpropagovat vaši značku, přinášíte na trh novou službu nebo produkt, chcete nalákat na konferenci nebo veřejnost vzdělat ve svém oboru, video řekne víc než tisíc slov. A veřejnost to ocení. 

#7 Propojení se sociálními sítěmi

Sociální sítě video obsah podporují. Proto ho můžete sdílet snad na všech platformách, jako je například Instagram, Facebook, TikTok nebo YouTube. Pokud na Instagram dáte krátké video, kterému se říká Reels, zvýšíte si tím dosah. Reels se totiž dostane k více uživatelům, než běžná fotka. TikTok pak pracuje pouze s videi. Videa navíc mohou uživatelé sdílet mezi sebou. A to na všech platformách.

Checklist: Co si před tvorbou videa ujastnit

Ukázka checklistu pro tvorbu videa