Je Internet Explorer (IE) prohlížeč? Podle Microsoftu ne. Dnes ho nazývá „řešením kompatiblity“ pro firmy, které mají zastaralé weby čekající na modernizaci. Známý software Microsoftu takto popisuje sám šéf kyberbezpečnosti tohoto IT giganta Chris Jackson.

Obsah

Webdevelopeři Internet Explorer ignorují

Firmy, které používají IE, jsou podle něj ochotné přijímat technické nedostatky a platit za prodlužovanou podporu zastaralého softwaru. Doporučuje proto používat tento program jen selektivně, pouze u interních stránek, které jsou pro něj nastavené podle zastaralých standardů. Webdevelopeři současnosti málokdy testují nové weby na IE. Používají moderní prohlížeče (např. i aktuální Edge od Microsoftu, který je postavený na stejných základech jako Google Chrome). Vývojáři Microsoftu už proto u IE ani nepodporují nové webové standardy.

V minulosti nové generace Internet Exploreru vycházely zhruba v takovém stylu, že byly vždy uzpůsobovány už existujícím webovým aplikacím. Základní premisou vždy byla jednoduchost na úkor technické kvality. Nedocházelo tak k pořádnému rozvoji prohlížeče a ujel mu vlak. Stal se vysmívaným dítětem Microsoftu.

Internet Explorer je řešením kompatibility. Nepodporujeme u něj nové webové standardy. Chris Jackson

Jak ilustruje Chris Jackson, cílem cesty vývojářů IE s přednastaveným „technickým dluhem“ je situace, kdy vytvoříte nový web, spustíte ho v místním intranetu a nepřidáte nic navíc. Máte tak přednastavené webové standardy z roku 1999.

Microsoft Edge těží z osvědčené platformy

Microsoft se od vydání operačního systému Windows 10 zaměřuje na svůj nový prohlížeč Edge. I ten si prošel špatným obdobím, když stejně jako jeho předchůdce stavěl na starých základech, které zaostávaly za dobou. Na začátku letošního roku však přišla nová generace Edge postavená na open source základu Chromium – platformě, na které funguje nejen Google Chrome, ale třeba i Opera nebo Vivaldi. Chromium je pravidelně aktualizováno a rychle se vyvíjí a prohlížeče s ním. Microsoft samozřejmě do svého prohlížeče implementuje vlastní nástroje jako je synchronizace s Microsoft účtem a společně s profesionály z konkurenčních firem se podílí na vylepšování Chromia.