Když se řekne „palcová zóna“, hledali byste ji na svých rukách a nohách? Nebo třeba mezi emotikonami konverzačních aplikací? Palcová zóna, se kterou vás seznámíme v tomto článku, se nachází na displejích mobilních zařízení. Je to také klíč k zajištění lepšího uživatelského dojmu, který pomůže vašim kupujícím dokončit svůj nákup nebo pohodlně procházet web. S termínem thumbs zone přišel na trh odborník na mobilní design Steven Hoober. V tomto článku vám ukážeme, proč je důležité tento pojem znát.

Obsah

Držení telefonu

Porozumění palcové zóně je výhodné z mnoha stran. Bez ohledu na to, jak telefon držíte, existuje přirozený způsob, jak palcem přejíždíte, klepete na displej nebo vybíráte z menu. Výzkum podle Hoobera dokazuje, že 49 % lidí upřednostňuje držení telefonu v jedné ruce, a další výzkum podle Joshe Clarka určil, že 75 % interakcí na mobilu je prováděno palcem. Tímto dojdeme k závěru, že obrazovka vašeho smartphonu se rozděluje na tři části: snadno dosažitelné, těžko dosažitelné a část, která je mezi těmito oblastmi. Také se liší podle dominantní ruky nebo kombinací držení oběma rukama.

 

Jak nejlépe využít thumbs zone

Pokud má vaše aplikace dlouhý seznam odkazů, použijte pro usnadnění zobrazení menu na celou obrazovku (na obrázku vlevo). Naopak pokud vaše aplikace dlouhý seznam nemá, v tu chvíli je lepší tzv. lepkavé menu (na obrázku vpravo). Tento typ se přichytává na horní nebo dolní část obrazovky.

Pokud je váš web rozsáhlý, je vhodné použít smíšené menu. Na obrázku níže můžete vidět aplikaci Facebook, která jej používá. Obecným pravidlem je mít používané odkazy ve snadno dosažitelné zóně a málo používané odkazy vzdálenější.

Gesta a pohyb

Klepnutí, dvojité klepnutí, přejetí prstem, přetažení a stisknutí – tahle gesta jsou navigační výhodou, kterou nám smartphony poskytují. Důležité proto je, aby lidé mohli gesta provádět přirozeně. Proto je při tvorbě mobilního rozhraní potřeba myslet na následující faktory:

1. držet prstová gesta mimo obtížně přístupné oblasti;

2. poskytnout dostatek místa pro klepání.

Skvělý příklad gesta “přejetím” je aplikace Inbox. Má gesta na správném místě se správně zvoleným množstvím místa.