O potřebě vlastního webu, pokud má být váš byznys úspěšný, dnes již nikdo nepochybuje. Bohužel jeho spuštěním to pro mnohé majitele nových a pěkných webových stránek končí. Podceňují následnou péči o běžící web, což může mít neblahé následky. V dnešním článku se podíváme na ty nejčastější, a často i nejčernější, scénáře toho, co se může stát, když se o svůj web ve WordPress nebudete patřičně starat.
Obsah
Zranitelnost vůči hackerům a zneužití webu
Bezpochyby největším rizikem zanedbání péče o vaše webové stránky je, že budou vystaveny hackerským útokům a následně přestanou fungovat. Mohou také začít zobrazovat obsah, který není váš a v nejhorším případě zcela zmizet z internetu.
Díky pravidelným updatům WordPressu, pluginů a šablon se proti těmto útokům bráníte. Protože čím novější verze, tím zpravidla méně bezpečnostních děr a chyb v zabezpečení. Útočníkům tak ztížíte práci a ve výsledku raději půjdou “o dům dál”, než aby plýtvali zdroji na váš web.
Zpomalení načítání vašeho webu
Rychlost načítání webových stránek je zcela zásadní jak pro vyhledávače, tak především pro uživatele. Když budete péči o váš web zanedbávat, může se postupně zpomalovat. Díky zpomalení pak dojde k tomu, že lidé začnou váš web opouštět a přecházet ke konkurenci. Dnešní uživatelé jsou totiž velmi netrpěliví a nebudou na načtení webu většinou čekat déle než 2 sekundy.
Dalším bodem, který může mít zpomalení webu za následek, je propad v pořadí ve výsledcích vyhledávání. Pro vyhledávací algoritmy je totiž rychlost stránek jedním z klíčových faktorů pro hodnocení toho, na jaké pozici web zobrazí.
Pro zajímavost se podívejme na pár čísel:
- Pro Amazon prodleva 0,1 sekundy při načítání znamenala snížení obratu o 1 %.
- Pro Walmart zrychlení o 1 sekundu znamenalo zvýšení konverzního poměru o 2 %.
- Pro Tagman snížení o 1 sekundu znamenalo snížení obratu o 7 %.
Zhoršení SEO a snížení relevance pro vyhledávače
O web se nestačí starat pouze po technické stránce, ale i po té obsahové. Pravidelnými aktualizacemi obsahu si totiž zajistíte vzrůstající relevanci pro vyhledávací algoritmy a vaše webové stránky se tak budou pravděpodobněji umisťovat na horních příčkách ve výsledcích vyhledávání.
Naopak pokud na web nebudete pravidelně přidávat nový obsah, nebo alespoň aktualizovat ten stávající, je to často pro vyhledávací algoritmy znamení, že informace, které na webu uživatel může najít, nejsou již aktuální a upřednostní ve výsledcích vyhledávání novější zdroje. A vy tak přijdete o potencionální návštěvnost vašeho webu.
Mohlo by vás zajímat: Webové standardy aneb Co od nás můžete očekávat při tvorbě webu
Špatná kompatibilita a nefunkčnost stránek
Starší verze systému WordPress, pluginů nebo šablony se sebou mohou přinést rizika postupného zastarávání a již nebudou odpovídat novým webovým standardům. Neaktualizované pluginy, šablona a WordPress jsou pro váš web nebezpečné hned ze dvou důvodů.
Za prvé, jak jsme si řekli hned v úvodu článku, je možné, že jejich zranitelnosti využijí hackeři. Za druhé pak nefunčknost webových stránek, způsobená updatem serverů provozovatele vašeho hostingu, který nemusí být pro starší verzi kompatibilní.
Odhalení chyb a nefunkčnost webu
Jak už jsme zmiňovali, když se o svůj web nebudete patřičně starat může se stát, že se zpomalí, rozbije nebo jej někdo napadne. To je samo o sobě špatné, nicméně pokud web necháte “žít vlastním životem” a některý z předchozích scénářů nastane, pravděpodobně se o tom dozvíte až v momentě, kdy vás upozorní vaši zákazníci. Tedy pozdě.
Vysíláte tím totiž signál, že vám na zákaznících zase tolik nezáleží, když jim nenabídnete plně funkční webové stránky. Díky pravidelným kontrolám webu ale případné problémy odhalíte jako první vy a můžete na ně reagovat ještě před tím, než si jich všimnou vaši zákazníci.